Sık Sorulan Sorular

Burs programına kimler başvurabilir?

Türkiye’deki kamu ve özel sektör çalışanları, üniversitelerin akademik ve idari personeli ile lisans son sınıf ve lisansüstü (yüksek lisans ya da doktora) öğrencileri Burs Programına başvurabilir.

Başvurular nereye yapılmaktadır?

Başvurular, Burs Programının Sözleşme Makamı olan Merkezi Finans ve İhale Birimine yapılmakta olup, başvuru evrakının hangi adrese nasıl sunulacağına ilişkin bilgi için lütfen ilgili yılın Burs Duyurusunu inceleyiniz.

Program kapsamında hangi ülkelerde eğitim görebilirim?

Jean Monnet Burs Programı kapsamında bursiyerler akademik çalışmalarını AB üye ülkelerinde bulunan üniversite veya üniversiteye eşdeğer kurum/kuruluşlardan herhangi birinde yürütebilir.

Program hangi alanları destekliyor?

Jean Monnet Bursları, ülkemizin AB'ye uyum süreci ve AB müktesebatı ile ilgili konularda gerçekleştirilecek akademik çalışmalara tahsis edilmektedir. Bu nedenle, diğer lisansüstü burs programlarından farklı olarak sadece Burs Duyurusunda belirtilen AB müktesebat başlıklarında yapılacak çalışmalara burs verilmektedir.

Online başvuru yapılabilir mi?

Jean Monnet Burs Programına online başvuru yapılamamaktadır. Başvurular kapalı zarf içinde posta/kargo yoluyla veya elden ilgili yılın Burs Duyurusunda belirtilen adrese gönderilmeli/teslim edilmelidir. Başka yollarla (örneğin; faks ya da elektronik posta ile) gönderilen ya da başka adreslere teslim edilen başvurular reddedilecektir.

Sitede yayımlanan kataloğunuzda yer almayan programlara başvuru yapabilir miyim?

Adaylar, çalışmak istedikleri lisansüstü programları belirleyebilmek için Jean Monnet Burs Programı Ev Sahibi Kuruluşlar Kataloğunu inceleyebilir. Ancak adaylar, bu katalogda bulunan programlarla ve üniversitelerle / üniversiteye eşdeğer kuruluşlarla sınırlı değildir.

Burs programı hangi masrafları karşılamaktadır?

Burs miktarının kapsamı şu şekildir:

  • Okul ücreti (20.000 avro’ya kadar),
  • Yaşam giderleri (yeme-içme, konaklama, iletişim, yerel ulaşım, kültürel faaliyetler, vb.), (miktarı gidilecek AB üye ülkesine göre değişiklik göstermekte ve Avrupa Birliği Başkanlığının internet sitesinde yer almaktadır) https://www.ab.gov.tr/jean-monnet-burs-programi_45645.html
  • Çeşitli masraflar için bir defaya mahsus sabit ödenek (3.000 avro) (vize-pasaport, eğitim materyali, seyahat, çalışma ziyareti, yerel makamlara kayıt, sağlık ve sigorta ile her türlü vergi ve benzeri masraflar için kullanılmak üzere).

Programa ne zaman başvuru yapabilirim?

Jean Monnet Burs Programı kapsamında her yıl Duyuru yayımlanmakta olup, Merkezi Finans ve İhale Birimi (www.cfcu.gov.tr), Avrupa Birliği Başkanlığı (www.ab.gov.tr), Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu (www.avrupa.info.tr), Jean Monnet Burs Programı (www.jeanmonnet.org.tr) internet sitelerini ve Burs programının sosyal medya hesaplarını takip etmeniz tavsiye edilir.

  Bu web sitesi Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle üretilmiş ve geliştirilmiştir. İçeriğinden yalnızca WYG Türkiye liderliğindeki Konsorsiyum sorumlu olup, bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.’