Bursiyerlerimizden...

Buse NİSEOĞLU, 2015- 2016 Akademik Yılı Jean Monnet Bursiyeri

Buse NİSEOĞLU, 2015- 2016 Akademik Yılı Jean Monnet Bursiyeri

Buse Niseoğlu

LLM International and Comparative Law, Trinity College Dublin

(Fasıl Başlığı: Şirketler Hukuku)

"Jean Monnet bursiyeri olarak İrlanda’nın Dublin şehrinde Trinity College Dublin Üniversitesi’nde Uluslararası ve Karşılaştırmalı Hukuk Programında yüksek lisansımı yapmaktayım.

Lisans programımı ÖSYM burslusu olarak Bahçesehir Hukuk Fakültesinde tamamladım ve hâlihazırda İstanbul Barosuna kayıtlı avukatlardan biriyim. Lisansımı bitirmeden önce yurtdışındaki okulları araştırırken şu an öğrencisi bulunduğum Trinity College Üniversitesi’ni araştırmış ve gerek okulun akademik imkânları gerek mezunlarına sunduğu imkânlar gerekse de kampüsüne hayran kalmıştım. Yüksek lisans başvurularımı yaparken ise bu okula kabul alabileceğimi sanmıyordum ve kabul alsam bile okul ücretini nasıl karşılayacağımı bilemiyordum. Jean Monnet bursunun varlığından haberdardım ancak hâlihazırda çalışıyor olduğumdan, burs alabilmek için çok küçük bir yüzdeye girecektim ve kazanmamın mümkün olmadığını düşündüm. Ancak bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine şansımı denemeye karar verdim ve şu an yıllar önce öğrencisi olamayacağımı düşündüğüm bir üniversitede okuma imkânı edindim. 
Burada İrlanda’nın ya da Dublin’in yabancılar için nasıl yaşaması kolay bir yer olduğundan ya da şehrin sunduğu imkânlarından detaylıca anlatmayacağım; eminim bu konuda birçok yazı mevcuttur. Ancak okulun akademik imkânlarından bahsetmeden geçmeyeyim. Okul İrlanda’nın ve Birleşik Krallık’ın en eski üniversitelerinden biri olduğu için İrlanda’nın ve Birleşik Krallık’ın en eski kütüphanelerinden de birine ev sahipliği yapmakta. Öyle ki kütüphanede eski el yazılı kitaplara bile ulaşmak mümkün. Üniversite yapısı itibariyle öğrencilerin daha kolay araştırma yapmaları ve mümkün olduğu kadar çok kaynaktan bilgi edinmeleri için dizayn edilmiş; birçok yerde kütüphaneye ek olarak okuma odaları yer almakta, bu okuma odalarından bazıları ise sadece yüksek lisans öğrencilerine ayrılmış durumda. Her bölümün ise ayrı araştırma odası bulunuyor. Kütüphanede ise isminize ayrılmış dolap, raf ve çalışma masası mevcut. Akademisyenler de bir o kadar deneyimli; hepsi kendi alanlarında uzman, birçoğunun ise Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği Kurumları, Uluslararası Adalet Divanı veya Uluslararası Ceza Mahkemesi gibi yüksek prestijli kurumlarda çalışma tecrübesi bulunuyor. 
Derslere ek olarak ise haftanın her günü profesyonel etkinlikler, paneller, seminerler ve fuarlar düzenlenmekte. Kısacası öğrenmek için her imkân ayağınızın altına serilmiş durumda.

Böylesine bir tecrübenin kesinlikle yaşanması gerektiği kanaatindeyim ve bana buraya fırsatı tanıyan Jean Monnet Burs Programına buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum."


Print

x