Bursiyerlerimizden...

Bükra KALAYCI, 2014 - 2015 Akademik Yılı Jean Monnet Bursiyeri

Bükra KALAYCI, 2014 - 2015 Akademik Yılı Jean Monnet Bursiyeri

Bükra Kalaycı

MSc Innovation and Environmental Sustainability for International Development, Research Centre of the Campania Region for Cultural Heritage, Ecology, Economy and Design of Services (BENECON)

(Fasıl Başlığı: Çevre)

"2014-2015 Jean Monnet Bursiyeri olarak dolu dolu geçirdiğim master programı sonlanmak üzere. Esasında, bir son olmaktan öte, daha çok yeni bir başlangıç benim için. 

Tekstil Mühendisliği lisans ve yüksek lisans derecelerini Türkiye’de tamamladım eğitim süresince hep çevre kaygısı taşıyan projelere yöneldim. Ülkemizin  lokomitif sanayiisi olan tekstil sektörü, global ölçekte çevresel sorunların yanında pek çok sosyal kaygılar da içermektedir. çevresel ve sosyal konulara eşit değerde yaklaşan Sürdürülebilir Gelişim fikrini ve politikalarını araştırmaya başladığımda asıl içinde bulunmak istediğim alanın sürdürülebilirlik olduğunu farkettim. Bu alanda kendimi geliştirmek için disiplinler arası çalışmaları destekleyen bir bursa ihtiyacım vardı. Konu aynı zamanda politik kararları da gerektirdiğinden Jean Monnet Bursu benim için tek doğru seçenekti. 
Jean Monnet Burs kapsamında Avrupa Ülkelerinin tekstil merkezi olan İtalya’yı seçtim. Campania Bölgesi’nde bulunan dört üniversitenin birleşmesiyle oluşan BENECON Araştırma Merkezi’nde çalışmalarıma başladım. Burada pek çok farklı bilim dalından gelen insanlarla, geniş kapsamlı çalışma ortamları içerisinde bulundum. Sadece akademik alanda değil, aynı zamanda pek çok kültürel etkinliğin içinde bulundum. Campania Bölgesi’nde her ay yayımlanan kültürel bir olan INFORMARE’de gönüllü olarak kısa yazılar yazdım. Böylece hem Türkiye’ye hem de çalışma alanım olan Eko-Endüstri ve Sürdürülebilir Tekstilleri kültürel bir dergide paylaşma fırsatı yakaladım.
Bunun dışında, büyük bir başarı elde ederek, Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığının düzenlediği ve dünyanın dört bir yanından başvuruların gerçekleştiği “Green Talents - Sürdürülebilir Gelişme Alanında Uluslararası Yüksek Potansiyeller Forumu” ödüle layık görülen 26 araştrımacıdan biri oldum. Almanya’da iki haftalık Bilim Forumuna katılarak ülkenin önde gelen araştırma kuruşları ve üretim merkezlerini ziyaret ettik. İki haftalık Bilim Forumu neticesinde Almanya’da kısa dönemli araştırma desteği kazandım. Berlin’de bulunan Türkiye Büyükelçiliğimizin de yer aldığı törende ödüller “Sürdürülebilirlik, İklim, ve Enerji” Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Wilfried Kraus tarafından büyük bir kutlama ile takdim edildi. 
Jean Monnet Bursu ile başlayan uluslararası akademik hayatım beni Green Talent ödülü ile hiç planlamadım bir platform taşıyarak hayallerimi gerçekleştirme katkıda bulunuyor. "


Print

x