Bursiyerlerimizden...

Feyyaz Barış ÇELİK, 2014 - 2015 Akademik Yılı Jean Monnet Bursiyeri

Feyyaz Barış ÇELİK, 2014 - 2015 Akademik Yılı Jean Monnet Bursiyeri

Feyyaz Barış Çelik

MA European Governance and Politics, University of Sheffield

(Fasıl Başlığı: Dış, Güvenlik ve Savunma Politikaları )

"Aslına bakarsanız insanın hayatı boyunca yaşadığı olaylar arasında, önceden planda olmayanların payının planlanmışlardan büyük olduğu savunulabilir. Bunun en azından şahsım adına geçerli olabileceğini düşünüyorum. Jean Monnet deneyimi de benim için takvimimde olmayan ama buna rağmen olumlu anlamda asla unutamayacağım bir serüven oldu.

Aslında yurtdışında yüksek lisans yapma fikri henüz lise yıllarından beri bir ideal olarak zihnimdeydi ve Jean Monnet de yararlanmayı istediğim burs programlarından biriydi. Ancak bunu kariyerime başladıktan sonra yapmayı düşünüyordum. Tam da lisans öğrenimimin son yılında çalışmak istediğim kurumun sınavlarına hazırlanırken, Jean Monnet bursu başvurularının açıldığı duyurusunu gördüm. O zamanlar kurum sınavına hazırlanmak gözümde büyümüştü, çünkü bu sınavlara hazırlanmaya başlamış olsam da bunun için henüz doğru zamanda olmadığımı düşünmeye başlamıştım.
Bu düşünceyle, Jean Monnet Burs Programı'na başvurma yolunu seçtim. Bu seçimimden önce incelediğim başvuru koşullarının benim için gerçekçi olması önemli bir rol oynadı. O dönemde sadece İngilizce sınav şartını karşılamıyordum zira istenilen sınavlara ait puanlarım yoktu. Ancak bu koşulu başvuru süreci içinde istenilen sınavlardan birinde yeterli puanı alarak karşıladım.
Başvurumu tamamladım ve ön değerlendirmeler sonucunda açıklanan, yazılı sınava girmeye haz kazanan bursiyer adayları listesinde ismimi gördüm. Artık Avrupa'da yüksek lisans yapma yolunda ilk adımı atmış olmanın heyecanıyla yazılı sınava çalışmaya başladım. Birkaç aylık çalışma döneminden sonra girdiğim yazılı sınav iyi geçmişti. Yazılı sınav aşamasını geçip sözlü sınava katılmaya hak kazandığımdaysa sanki bursu kazanmışçasına sevinmiştim. Hayallerimde olan bir deneyime adım adım yaklaşıyordum. Bu nedenle artık okul araştırmalarına da hız kazandırmıştım. Seçtiğim fasıl olan Dış, Güvenlik ve Savunma Politikası konusunda başvurduğum okulların akademik kadroları ve araştırma kalitelerini göz önünde bulunduruyordum. Araştırmalarım sonucu İngiltere'deki akademik araştırma ortamının genelde AB çalışmalarına, özeldeyse dış politika eksenli AB çalışmalarına yatkın olduğunu gördüm. Bununla birlikte Kıta Avrupası'ndaki okullara da başvuruyordum.
Süreç bu şekilde devam etti ve sözlü sınav neticesinde artık bir Jean Monnet bursiyeriydim. Vize gibi gerekli işlemleri bitirdikten sonra kabul aldığım okul olan Sheffield Üniversitesi'nin bulunduğu İngiltere'ye doğru yola koyulabilirdim.
İngiltere'de 1 yıllık süren yoğun Master öğrenimim boyunca kendimi akademik olarak geliştirmekle kalmayıp, aynı zamanda sosyal ve kişisel gelişimime de önemli katkıda bulunduğumu düşünüyorum. Program her ne kadar yoğun ve bireysel çalışma odaklı olsa da, resmi tatiller ve ders aralıkları gibi fırsatları İngiltere'yi ve Avrupa'yı keşfetmek için değerlendirdim. Sheffield Üniversitesi'nin uluslararası öğrencilere açıklığı, bir şehir olarak Sheffield’ın o çok kültürlü ortamı, İngiltere'nin kendine has gelenekleri, yeni arkadaşlıklar ve yeni yerler bu 1 seneyi hayatımın unutulmaz yıllarından biri haline getirdi. Ayrıca snooker ve futbol gibi İngiltere'de ilgiyle takip edilen sporları seviyor olmam bu 1 senenin  benim için büyük bir fırsat olduğu anlamına geliyordu. Yıllardır televizyon ekranında gördüğüm yüzleri ve yerleri bizzat görmek, kelimelerle anlatılması son derece güç olan bir his.
Daha önce hiç gitmediğim bir yerde yaşamak ve yabancı bir dilde öğrenim görmek benim için elbette dünyanın en kolay işi olmadı. İlk günlerimde tamamlamam gereken makaleleri yazarken zorlanmadığımı söyleyemem. Nitekim 1 senelik Master süreci boyunca en düşük notlarımı da ilk makalelerden almıştım. Ancak bundan sonra notlarımda gerileme hiç olmadı. Akademik personelin birebir desteği ve okulun sağlamış olduğu akademik araştırma, eleştirel düşünme gibi eğitimler süreç içersinde kendimi geliştirmemi sağladı.
İşin akademik boyutuna ek olarak, bambaşka bir diyarda yaşamak da kendine göre zorlukları olan bir deneyim diye düşünüyorum. Yaşadığınız yeni yerdeki insanlarla günlük iletişim konusunda bir sıkıntı yaşamasanız dahi, kültürel farklılıklar ilk zamanlarda şaşırtıcı ve zorlayıcı gelebiliyor. Ancak kişinin farklı kültürleri yerinde görmesi ve deneyimlemesi de günümüz çok kültürlü dünyasında son derece önemli bir fırsattır. İşte Jean Monnet ile bana sunulan fırsatlardan biri de buydu.
Sonuç olarak bence Avrupa Birliği’ni Avrupa’da çalışma fırsatını elde etmek isteyenler Jean Monnet’yi listelerinin başında tutmalılar. Bu burs programının hem kaliteli bir öğrenim süreci, hem de öğretici ve geliştirici bir sosyal deneyim olarak son derece avantajlı bir program olduğunu söyleyebilirim. Ülkemizdeki prestijli burs programlarından biri olması da buna eklenebilir, zira  bana kalırsa bursiyer olmakla bir Jean Monnet bursiyeri olmak aynı şey değildir."
Print

x