Bursiyerlerimizden...

Tevfik YAVUZER, 2013 - 2014 Akademik Yılı Jean Monnet Bursiyeri

Tevfik YAVUZER, 2013 - 2014 Akademik Yılı Jean Monnet Bursiyeri

Tevfik Yavuzer

Université Paris I Panthéon Sorbonne, Affaires Publiques: Gouvernance Europeenne

(Fasıl Başlığı: Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu )

"Değerli arkadaşlar,

Bu yazıyı, sizinle yüksek lisans sürecinde iki farklı şehirde edindiğim tecrübeleri paylaşmak üzere kaleme alıyorum.

2012 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü son sınıf öğrencisiyken Jean Monnet Burs Programı için başvurumu gerçekleştirdim. Yazılı ve sözlü sınav aşamalarının akabinde bursiyer olarak Fransa’da Université Paris I Panthéon Sorbonne’da “Affaires Publiques: Gouvernance Européenne” yüksek lisansı eğitimine başladım.

Burs programının kuralları kapsamında ülkemizin yürütmüş olduğu müzakere sürecindeki 35 başlıktan birisi üzerinde uzmanlaşmanız gerektiği için ben lisans sürecimdeki bitirme tezimin konusuyla da (Contrôle de l’Etat sur les collectivités territoriales) alakalı olarak 22. müzakere başlığı olan “Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” alanında çalışmayı seçtim. Programın içerdiği derslerin, çalışma alanımla ilgili olması bu programı seçmemde etkili oldu.

Ayrıca Fransa’da yüksek lisans yapmak isteyen bursiyer adayı arkadaşlara küçük bir hatırlatma yapmam gerekirse, ülkede yüksek lisans programları “Araştırma (Recherche)” ve “Profesyonel (Professionnel)” olmak üzere ikiye ayrılıyor. Araştırma yüksek lisans programları bir tez yazmayı gerektirirken, profesyonel yüksek lisans programları sizi bir öğrenim sürecine sokacak staj/çalışma tecrübesi gerektiriyor. Jean Monnet Burs Programı’nın sunmuş olduğu birçok avantajın yanında, bir diğer önemli avantajı ise çalışma alanınızla ilgili olması kaydıyla “Profesyonel” yüksek lisans programlarını da kabul ediyor olması. Bu da elbette çalışma alanınızda gerçekleştireceğiniz pratik çalışmayı sağladığı için yüksek lisans sürecine bir de yurtdışında çalışma tecrübesi eklemiş oluyorsunuz.

Bursiyer arkadaşların büyük bir kısmı İngilizce konuşan ülkelerde eğitim alma eğilimi gösterse de, Fransa’da da birçok yüksek lisans programı İngilizce dilinde eğitim veriyor. Bu noktada Fransa için program arayışınızı gerçekleştirebileceğiniz http://www.campusfrance.org/fr/ sitesini önerebilirim. Fransa için 36 bin programdan uzmanlaşmak istediğiniz yüksek lisans programını istediğiniz kıstaslar ile arayabilirsiniz.  Frankofon arkadaşlar elbette Avrupa Birliği ile ilgili birçok yüksek lisans programına Fransızca dilinde devam edebilirler. Bunun için başta Paris I Panthéon Sorbonne ile birlikte, ülke genelindeki Institut d’Etudes Politiques’lerdeki Avrupa çalışmalarını tavsiye edebilirim. Fransa’daki yüksek öğrenim sistemini ve bütün detayların bulunduğu Campus France’ın Türkiye sayfasını ziyaret edebilirsiniz. (http://www.turquie.campusfrance.org/tr)

Fransa’da yaşamla ilgili olarak ise bazı noktalara değinmek gerekiyor. Erasmus sürecinde de daha önce bir yıl Paris Siyasal Araştırmalar Enstitüsü’nde (Institut d’Etudes Politiques de Paris) eğitim almış biri olarak, Paris’in kolay bir şehir olduğunu söylemek zor. Özellikle barınma konusu önemli bir bütçe gerektiriyor.  Jean Monnet Bursunun sunmuş olduğu imkânlar ve Fransa Hükümeti’nin kira yardımı şeklinde adlandırabileceğimiz CAF (Caisse d’allocation familiale- http://www.caf.fr/) ödemesi ile bu konu da sorun olmaktan çıkıyor. Bununla birlikte, Paris dışındaki şehirlerde üniversitelerin sunmuş olduğu kendi yurt imkanları ve ülke genelindeki Crous yurtları barınma sorununuzu Paris’e göre çok daha makul bütçelerle ortadan kaldırıyor.  

Kültürel ve sosyal imkânlara gelecek olursak, Paris bu noktada hiç şüphesiz sayısız imkân sağlıyor, bunun için Paris Belediyesi’nin resmi sitesindeki ilgili sayfayı önerebilirim. (http://quefaire.paris.fr/) Ayrıca şehir birçok kütüphaneyi de bünyesinde barındırıyor. (http://www.paris.fr/bibliotheques)

Yeniden kişisel tecrübeme gelecek olursam, “Affaires Publiques: Gouvernance Européenne” programı bir dönemde 18 dersin alınmasını gerektiren Fransız eğitim modelini tam anlamıyla uygulayan yazılı sınav uygulamasının olmadığı bir programdı. 18 ders için yapılan karşılaştırmalı okumalar, sunumlar, projeler, yazılı ödevler, grup aktiviteleri gibi çalışmalar büyük ölçüde bir Avrupa Birliği uzmanlığı sağlıyor. Bir dönemde her ne kadar 18 ders almak ve sayısız çalışma yapmak zor olsa da elde ettiğiniz kazanımlar bu zorlukları unutturuyor.

Yazımın başında iki farklı şehir demiştim, ikinci şehir tecrübem ise benim için Avrupa Birliği’nin kalbi olan Brüksel oldu. Bu çerçevede, aslında yüksek lisans eğitimi boyunca çok fazla şehir değiştirmenin mümkün olmadığı şu anki sistemde, eğitim programı sayesinde 6 aylık bir süreç için Brüksel’de Avrupa Birliği işlerinin mutfağında bulunma imkânım oldu. Bölgesel politikalar çalıştığım için çalışma başvurularımı da hem AB kurumları için hem diğer kurumlar için bu yönde yapmaya çaba sarf ettim. Fransızca ve İngilizce dillerinde uzun bir mülakat sürecinin ardından ise Brüksel’de bulunan Assembly of European Regions (AER) nezdinde Committee 1 Economy and Regional Development bölümünde asistan olarak çalıştım. 

Hem Jean Monnet Bursunun hem de programın sağlamış olduğu imkânlar sayesinde, Avrupa Birliği çalışan bir öğrenci olarak Brüksel’de çalışma tecrübesi edinmek hem kariyerim hem de diğer sosyal kazanımlar için büyük bir şanstı. 6 ay boyunca Avrupa Komisyonu ve Bölgeler Komitesi’nde AER temsili için birçok toplantıya katılmak, bölgesel politikalar alanında konferans düzenlemek, Avrupa Birliği Müktesebatı üzerinde yakından çalışmak, Avrupa Parlamentosu 2014 seçimlerini takip etmek ve bahsi geçen çalışmaları Fransızca ve İngilizce dillerinde yapmak çok değerli bir birikim ve tecrübe kazandırdı. 

Ayrıca birçok Avrupa Birliği kurumuna da ev sahipliği yaparak bir diplomasi şehri olan Brüksel çok fazla ülkeden AB konusunda çalışan bireylerin de bulunduğu bir kent konumunda. Bu da Brüksel’i bilgi ve tecrübelerin paylaşıldığı bir “network” şehri haline getirmiş. Eğitiminiz sonrası, Brüksel’de Avrupa Birliği kariyeri yapmak için birçok imkân bulabilirsiniz. (http://www.eurobrussels.com/)

Brüksel’deki tecrübemle ilgili paylaşımlarımı sonlandırmadan önce, burada her ne kadar profesyonel amaçlarla bulunmuş olsam da Belçika’daki üniversitelerde ülkenin resmi dilleri olan Fransızca ve Flamanca eğitimin yanında İngilizce eğitimin sunulduğu programlara da göz atmanızı tavsiye ederim. (http://www.uclouvain.be/index.html, http://www.ulb.ac.be/, http://www.kent.ac.uk/brussels/

Son olarak belirtmeliyim ki, bana çok fazla bilgi, birikim ve tecrübe kazandıran bu bir yıllık iki farklı ülke ve şehirdeki süreç, hiç şüphesiz Jean Monnet Burs Programı sayesinde gerçekleşti. Eğitim hayatımda bu yoğun ve her anı büyük kazanımlarla dolu sürecin yaşanmasında değerli destek, ilgi ve katkılarından dolayı Jean Monnet Teknik Destek Ekibinin çok kıymetli uzmanlarına teşekkürü borç bilirim."

Tevfik YAVUZER
İstanbul Üniversitesi Avrupa Birliği Anabilim Dalı Doktora Öğrencisi 
2013-2014 Akademik Yılı Jean Monnet Bursiyeri

Print

x