Bursiyerlerimizden...

Seda GÖKSU, 2013 - 2014 Akademik Yılı Jean Monnet Bursiyeri

Bursiyerimiz Seda Göksu yazdı.

Seda GÖKSU, 2013 - 2014 Akademik Yılı Jean Monnet Bursiyeri

Seda Göksu

MA European Studies on Society, Science and Technology (ESST), Maastricht University

(Fasıl Başlığı: Mali Kontrol)

"Bu masalsı ve sevimli şehirle Jean Monnet (JM) bursu tanıştırdı beni.

2012 yılında AB Bilim ve Araştırma başlığı kapsamında JM bursuna başvurmaya karar verdim. 6 yıl kamu sektöründe AB Bilim ve Araştırma Destek Programları alanında çalıştıktan sonra, AB Fon Programları konusunda edindiğim tecrübeleri, Avrupa Bilim ve Teknoloji Politikaları konusunda Hollanda Maastricht Üniversitesi’nde yapacağım yüksek lisans ile daha ileri seviyelere taşımak istedim. JM bursu bana bu denli güzel bir eğitim fırsatını yakalamam konusunda çok yardımcı oldu.

2013 yılının Ağustos ayında Maastricht Üniversitesi’nde “European Studies on Society, Science and Technology” (ESST) master programına büyük bir heyecanla başladım. Master programım disiplinlerarası yapısıyla, farklı disiplinlerden gelen öğrencileri bir araya getirmişti. Program, Temel Bilimcileri, Sosyal Bilimcileri ve Mühendisleri aynı çatı altında birleştiren, problem çözmeye odaklı ve analitik düşünme yeteneğini geliştiren bir eğitim tarzına sahipti. Bilim-Teknoloji Politikalarında öğrendiğim konuları farklı teorik kavramlar kullanarak yorumlamaya çalışırken, AB Bilim ve Teknoloji Politikalarına farklı açılardan bakmaya çalıştım. Pratik anlamda iş hayatında edindiğim Bilim ve Teknoloji alanında AB Destek Programları ve Projeleri konusundaki tecrübelerimi de, bu master programında kullanma fırsatı buldum.  Bu da benim için önemli kazanımlardan biriydi.

Bana bu denli farklı perspektifler sunan master programının Maastricht Üniversitesi’nde olması, bu üniversiteyi seçmemde büyük rol oynadı. Bunun yanında, Maastricht Üniversitesi’nin eğitim politikasının, Hollanda içindeki üniversiteler içinde ayrı bir yere sahip olması, eğitim sisteminin problem çözmeye odaklı olması, yüksek lisans eğitimi için bu üniversiteye gelmemde çok etkili oldu. Çok fazla uluslararası öğrencinin eğitim gördüğü ve değişik disiplinlerde çok sayıda İngilizce lisans ve yüksek lisans programlarının yürütüldüğü Maastricht Üniversitesi, bu yönüyle de Hollanda’daki diğer üniversitelerden ayrılıyor.

Bunların yanı sıra Maastricht benim için çeşitli kültürel özellikler barındıran bir Avrupa şehri bu nedenle örneğin Amerika, Almanya ve Fransa’daki şehirlerden de farklı. Kendinizi kesinlikle yabancı hissetmezsiniz bu şehirde. Küçük ve sevimli bir öğrenci şehrinde herkes sizinle çok iyi İngilizce konuşur, bankada çalışan personelden, süpermarkette çalışan kasiyere kadar herkes size son derece yardımsever yaklaşır. Yabancı olduğunuzu hissettirmezler size. Dolayısıyla, farklı kültürlerden ve çeşitli ülkelerden gelen binlerce öğrencinin tercih ettiği bir şehirdir Maastricht.

Ayrıca, Maastricht Üniversitesi çok sayıda konser ve konferansa ev sahipliği yapıyor, bu da şehrin sosyal ve kültürel yaşantısına renk katıyor. Benim için huzur ve mutluluk içinde master eğitimimi tamamladığım, hayatımda her zaman özel bir yere sahip olacak bir şehirdir Maastricht.

Beni bu şehirle buluşturan ve hayal ettiğim alanda yüksek lisans eğitimimi yapmamı sağlayan JM bursuna ve nazik desteklerinden ötürü JM Burs Programı Teknik Destek Ekibinin değerli uzmanlarına sonsuz teşekkürler…"

Seda Göksu

JM 2013-2014 Bursiyeri
Print

x