Bursiyerlerimizden...

Tamer PAMUK, 2013 - 2014 Akademik Yılı Jean Monnet Bursiyeri

Tamer PAMUK, 2013 - 2014 Akademik Yılı Jean Monnet Bursiyeri

Tamer Pamuk

LLM International and Comparative Law, Trinity College Dublin

(Fasıl Başlığı: Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu)

" Değerli bursiyer adayları,

Ben 2013-2014 akademik yılı Jean Monnet bursiyerlerinden Tamer Pamuk. Dublin Trinity Üniversitesinde Uluslararası Karşılaştırmalı Hukuk Yüksek Lisans Programında çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Burs adaylarıyla İrlanda ve Dublin Trinity Üniversitesi başta olmak üzere buradaki üniversitelerle ilgili görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Avrupa Birliği ülkelerinde anadili İngilizce olmayan ancak İngilizce eğitim sağlayan birçok kurum olmasına rağmen elbette bu ülkelerde İngilizcenin günlük hayatta kullanımı sınırlı. Genel olarak adayların çoğu İngilizce konuşan ülkelerde eğitim almayı tercih ediyorlar. Bu bağlamda da İrlanda ve Birleşik Krallık öne çıkan ülkeler oluyor.

İrlanda ile Birleşik Krallık’ı kıyaslayacak olursak, İrlanda’yı daha iyi bir seçenek yapan özelliklerden biri insanlarının arkadaş canlısı tavırları ve konuşkan yapılarıdır. Ülkenin barışçıl ve güvenilir ortamı ise buraya gelmek için diğer bir sebep. Birisiyle konuşmak istediğinizde etrafınızda sizinle konuşmaya istekli insanları rahatlıkla bulabilirsiniz. Burada yabancı düşmanlığı bulamazsınız ve insanlar farklı kültürlere hoşgörüyle bakıyorlar.

Dublin Trinity Üniversitesi ve İrlanda’daki Üniversiteler:

Trinity Üniversitesi 2013 yılının en iyi 50 üniversitesi arasında ilk sırada yer alıyor. Üniversitenin kütüphanesi ise geniş bir kaynağa sahip. Bu kütüphane İrlanda ve İngiltere’de yayımlanan tüm kitapların kopyalarının bulunduğu halka açık bir kütüphane. Bunun yanı sıra, en ünlü online kütüphanelere erişimi de sağlıyor. (http://www.tcd.ie/Library/).

Üniversite ayrıca, çok güzel bir spor salonuna, olimpik yüzme havuzuna, çeşitli kulüplere ve diğer pek çok olanaklara sahip ve bu olanakları kullanmak öğrenciler için ücretsiz.  

İrlanda üniversitelerinin sosyal bilimler ve pozitif bilimler yönünden ünlü olduğu da dünyaca bilinen bir gerçek.

Trinity Üniversitesi’ne aşağıdaki linki kullanarak başvurabilirsiniz:

http://www.tcd.ie

Trinity Üniversitesi Hukuk Yüksek Lisans Dersleri için;

http://www.tcd.ie/courses/postgraduate/faculty/subjects.php?sub=AHS-LW

İrlanda’daki diğer üniversiteleri bulmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz:

http://www.educationinireland.com/en/Where-can-I-study-/View-all-Universities-Colleges/

Konaklama

İrlanda’da kiralar çok uygun değil ama öğrenciler rahatlıkla öğrenci pansiyonları ve stüdyo tipi apart daireler bulabiliyorlar. Ayrıca üniversitelerin kampüs içinde öğrenci yurtları da var. Ancak, öğrenci yurtları için erken kayıt gerekiyor.

İş olanakları

Türkiye’de yaygın bir şekilde bilinmeyebilir ama İrlanda’da ilaç, bilgisayar, sosyal medya vs. üzerine çok fazla şirket bulunuyor. Google, Twitter, E-bay, PayPal gibi yerlerde iş imkanları hakkında gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki link sayesinde çeşitli iş olanaklarını görebilirsiniz: http://ie.indeed.com/jobs

Eğer siz de bu şansı yakalamak isterseniz, İrlanda Birleşik Krallık’tan daha iyi bir seçenek ve daha geniş iş olanaklarına sahip.

İrlanda’da Yaşam

Alışveriş için makul fiyatlara çok çeşitli ürünler alabileceğiniz iki büyük Alman süpermarket zinciri bulunuyor (Aldi ve Lidl). Ayrıca helal ürünler satan marketler ve restoranlar da var.

Dublin’de, biri Trinity Üniversitesi kampüsünde olmak üzere üç cami bulunuyor.

Eğer araba almak istiyorsanız bunu www.adverts.ie sitesinden bulabilirsiniz. Oldukça uygun fiyatlara (500-700 Euro) ikinci el arabalar var. Sigorta ve vergi ücretleri çok düşük değil ancak makul. Türkiye’de kullandığınız ehliyetinizi 12 aylık süre ile burada kullanabilirsiniz. Ancak Turing’den uluslararası ehliyet almanızı öneririm (www.turing.org.tr).

Ulaşım için bisiklet kullanabilirsiniz. Toplu taşıma yaygın ve etkili bir ulaşım yöntemi burada. Öğrenciler için günlük otobüs ücreti yaklaşık 3,30 Euro. Aynı gün içerisinde istediğiniz zaman otobüs imkânından faydalanabilirsiniz.

Ryanair, (http://www.ryanair.com/) Avrupa’daki diğer ülkeleri de ziyaret etmek isteyen öğrenciler için oldukça uygun fiyatlar sunuyor. Buraya gelmeden önce www.booking.com gibi sitelerden konaklama imkânlarına ulaşmanız mümkün.

Öğrenci vizesi olan bir kişi eğitim dönemi boyunca haftada en fazla 20 saat, tatillerde ise haftada en fazla 40 saat olmak üzere maaşlı olarak çalışabiliyor. Genellikle maaşlar saati 7 ile 10 Euro arasında. Yüksek lisans derslerinin ardından, iş aramak için fazladan bir yıl daha vize alabilirsiniz. (http://www.inis.gov.ie/en/INIS/Pages/WP11000076)

İrlanda vizesi için uygulanan prosedüre yönelik olarak;

Aşağıdaki linkten bilgi alabilirsiniz.

(http://www.vfsglobal.com/ireland/turkey/).

İrlanda’ ya geldiğinizde Garda’ya (İrlanda polisi) kayıt yaptırmanız gerekiyor. 18 yaşının üzerindekiler için bu kayıt prosedürünün bedeli 300 Euro. Ayrıca ülkeye birden fazla giriş yapabilmek için çok girişli vize de alabilirsiniz. Bu vizenin harcı ise 100 Euro. Ancak genel vize harcı İngiltere vizesinden daha düşük.

Evli adaylarımızın eşleri ve çocukları için vize almaları biraz zor olabilir. Normalde yüksek lisans öğrencileri için aile birliği sağlanmıyor. Ancak Proje ekibi tarafından verilen belge aileniz için vize başvurusu yaparken size yardımcı olacaktır.

Benim durumumda ise çocuklarımı İrlanda’da özel okula kaydettirerek eşim ve iki çocuğum için vize alabildim. Özel okul ücretlerinin Türkiye’dekinden daha düşük olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İki çocuğum için 10,000 Euro ödedim. Önümüzdeki Haziran ayında oğlum İrlanda’ da devlet üniversite sınavına (Leaving Certificate) girebilecek.

 İrlanda üniversitelerine hala başvuruda bulunulabilir mi?

Trinity Üniversitesi ve İrlanda’daki diğer üniversitelere başvurmak için henüz çok geç değil. Özellikle Trinity Üniversitesi’ne hızlı kayıt yaptırabilir, çok hızlı cevap alabilirsiniz. Ancak online başvuru esnasında bir başvuru ücreti ödemeniz gerekiyor, bedeli ise yaklaşık 35 Euro. Başvuru ücretini kredi kartınızı kullanarak online olarak ödeyebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla adaylar İngiltere’deki üniversitelere hiçbir ödeme yapmadan başvurabiliyorlar. Ancak geniş çaplı düşündüğünüzde bu durum çok da önemli değil. Buraya geldiğinizde daha kazançlı çıkacağınızı düşünüyorum.

İyi şanslar dilerim."

Tamer Pamuk

Hâkim

Trinity Üniversitesi Hukuk Master Programı

2013/2014 Jean Monnet Bursiyeri

Print

x